Du besöker just nu Medarbetarwebben utan att vara inloggad. Logga in för att ta del av innehåll för medarbetare.

Nytt verktyg för plagiatgranskning

En person som skriver i ett block med en penna.

Under hösten byter högskolan textmatchningsverktyg. Det nuvarande verktyget Ourginal ersätts med Inspera Originality.

Inspera Originality är ett textmatchningsverktyg som hjälper dig som är lärare och examinator att upptäcka potentiell textmanipulation och plagiat. Det analyserar inlämnade texter och visar eventuell textmatchning mot andra källor.

Bytet från Ourginal till Inspera Originality sker på grund av att Sunet - nätverket som kopplar samman svenska universitet och högskolor - har gjort en ny upphandling.

För högskolan är utgångpunkten att tillhandahålla samma funktioner som funnits i Ourginal. Support och guidematerial kommer inledningsvis att fokusera endast på grundinställningar. På sikt kan det bli aktuellt att dra nytta av andra funktioner som Inspera Originality kan erbjuda och gradvis lägga till dem.

– Tillvägagångsättet att använda textmatchning i Studiewebben Canvas kommer att se väldigt likt ut det vi är vana vid. Användaren kommer att känna igen sig även om det är en ny leverantör, säger IKT-pedagogen Victoria Naverfeldt.

Vad behöver jag tänka på som användare?

Data från Ourginal överförs till det nya systemet och kommer kunna matcha mot tidigare studenttexter, men det är bra att spara pågående ärenden/rapporter i övergången.

  • Om du har ett pågående disciplinärende när övergången sker, ladda ned din rapport som en pdf.
  • Du behöver inte göra något med redan inlämnade disciplinärenden.

Inspera har hållit utbildningar för administratörer av systemet, vilket i detta fall innebär handläggarna på Studentavdelningen. Därefter kommer ett guidematerial att tas fram till berörda medarbetare. Studentavdelningen planerar även att ta fram filmmaterial, bland annat med fokus på tolkning av rapporterna.

– Vår målsättning är att erbjuda guidematerial så att lärare och examinatorer känner sig lika trygga i att använda Inspera Originality som de gjorde i det tidigare textmatchningsverktyget, säger Peter Armstrong Wedborn, handläggare för studenträtt, disciplinärenden och likabehandling på Studentavdelningen.

Mer information

Håll utkik på medarbetarwebben för mer information under hösten.

Just nu jobbar högskolan med implementeringen och att få en överblick av verktyget, men har du några frågor redan nu är du välkommen att mejla disciplinanmalan@sh.se.

Information