Från mål till handling – nu är åtgärderna för tjänsteresor med mindre klimatpåverkan beslutade
I juni beslutade rektor om en handlingsplan för att nå högskolans hållbarhetsmål för tjänsteresor avseende miljö- och klimatpåverkan. Högskolan har tagit fram en bred palett av åtgärder för att minska utsläppen från tjänsteresor. Åtgärderna har valts ut med utgångspunkt i att de bedömts vara ändamålsenliga och beprövade hos andra lärosäten och offentliga verksamheter för att minska utsläppen från tjänsteresor.
Hållbarhetsmålen för tjänsteresor beslutades i december 2022. Den nu beslutade handlingsplanen beskriver aktiviteter och åtgärder för att uppnå målen, samt ansvarig organisatorisk enhet, resurser och när åtgärderna senast ska vara genomförda. För att uppnå målen kommer en rad aktiviteter att genomföras vid högskolan, merparten under hösten 2025.
Högskolans hållbarhetsmål för tjänsteresor
- Södertörns högskola ska minska utsläppen av växthusgaser från tjänsteresor med flyg med minst 30 procent till och med år 2025 jämfört med år 2019.
- Södertörns högskola ska kontinuerligt öka andelen resor med tåg, med fokus på resor i Europa samt transferresor inom länder.
- Anställda inom samtliga verksamheter på Södertörns högskola ska ha goda möjligheter att genomföra möten och konferenser digitalt eller i hybridform.
Verktyg för att minska utsläpp från tjänsteresor
Två åtgärder i handlingsplanen förväntas ha särskilt stor potential att minska utsläppen från tjänsteresor, om man ser till det som prövats på andra lärosäten och offentliga verksamheter, samt vad som framkommit i samverkansprojektet Lärosätenas klimatnätverk. Den första åtgärden är Utforma och införa intern klimatväxling¹ för att främja mer hållbara tjänsteresor och minska de totala klimatutsläppen från tjänsteresor. Den andra är Utreda möjligheten att införa klimatbudget på Södertörns högskola för att minska högskolans klimatpåverkan, och här kommer högskolan att genomföra ett pilotprojekt på 1–2 institutionsavdelningar under höstterminen.
Handlingsplanen innehåller också åtgärder som ska underlätta och främja långa tågresor, inklusive utrikes tågresor. Till exempel ingår att den interna klimatväxlingen ska kunna användas till att subventionera långa resor med tåg för högskolans anställda.
- Det verkar inte finnas någon universallösning för att minska utsläppen för tjänsteresor på lärosäten, då mycket ligger utanför vår rådighet, säger Maria Vallström, rektorsråd för hållbarhet. Men vi hoppas att denna breda kombination av åtgärder där flera olika delar av högskolan kommer vara ansvariga ska vara framgångsrikt för att nå målen.
- Att handlingsplanen är beslutad är avgörande i arbetet med att försöka uppnå våra utsläppsmål, säger miljösamordnare Charlotta Warmark. Nu väntar ett gediget arbete med aktiviteterna under hösten.
Information på webben för att främja och underlätta ett mer hållbart resande
Den information som behövs inför, under och efter en tjänsteresa samt för att underlätta ett mer hållbart resande ska samlas på medarbetarwebben. Där kommer också de nya riktlinjer för resor, som just nu tas fram, att kombineras med en så kallad beslutstrappa för tjänsteresor. Beslutstrappan ska underlätta visuellt att steg för steg överväga ett digitalt möte eller välja färdmedel för tjänsteresan. Klimatpåverkan för högskolans tjänsteresor och från olika färdmedel kommer också synliggöras via medarbetarwebben.
Läs hela handlingsplanen
Nedan finns den beslutade handlingsplanen och dess aktiviteter i sin helhet.
¹Intern klimatväxling är ett internt styrmedel som innebär att en intern avgift läggs på resor med hög klimatbelastning, såsom flygresor. Intäkterna ifrån avgifterna går till en intern pott som finansierar åtgärder som bidrar till att minska klimatutsläppen. För Södertörns högskola ska pengarna användas till att subventionera mer hållbara resor med lägre utsläpp för högskolans medarbetare såsom exempelvis fossilfria resor och långa tågresor. Källor: Naturvårdsverket 2023, Minskade utsläpp från myndigheternas tjänsteresor, Redovisning av regeringsuppdrag om minskade utsläpp från myndigheternas resor och transporter (M2022/01238) Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Sveriges miljömål, Intern klimatväxling gav minskat flygande Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.