Dags att fira! Akademisk högtid 7/2

Fredagen den 7 februari går den akademiska högtiden, med efterföljande personalfest, av stapeln. Du som är anmäld har fått ett mejl som bekräftar detaljerna. Välkommen att inta din plats i aulan senast kl. 15.45 på fredagen.
Den högtidliga ceremonin i aulan inleder festligheterna. Därefter välkomnas du till en middagsbuffé. Efter kaffe och dessert blir det dans till live-musik och baren är öppen fram till klockan 22.30. Klockan 23.00 avslutas festligheterna.
Hedersdoktorns föreläsning torsdagen 6/2 - OBS INSTÄLLD
Välkommen till ett samtal mellan Wendy Brown, professor i statsvetenskap vid Institute for Advanced Study i Princeton och ny hedersdoktor vid Södertörns högskola, och Jenny Gunnarsson Payne, professor i etnologi. Tillsammans kommer de diskutera en rad aktuella frågor som är relevanta för de tider vi lever i nu. Såväl studenter som anställda vid Södertörns högskola är varmt välkomna.
Frågor och svar om högtiden
Nedan hittar du mer information om den akademiska högtiden.
Personer som hedras och hyllas
Följande personer hedras och hyllas under ceremonin.